Kłykciny kończyste, inaczej nazywane brodawkami wenerycznymi, są wykwitami skórnymi, które lokalizują się głównie w obrębie narządów rozrodczych. Dodatkowo, mogą również znajdować się w okolicy okołoodbytniczej. W zależności od stadium zaawansowania, kłykciny mogą przybierać różne formy- od małych, czerwonych grudek, po kalafiorowate, brunatne zmiany.
Kłykciny kończyste odbytu- przyczyny
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6 lub 11 stanowi pierwotną przyczynę rozwoju kłykcin kończystych. Do transmisji wirusa dochodzi podczas kontaktów seksualnych, w trakcie porodu, lub wspólnego używania przedmiotów mających kontakt z narządami płciowymi, np. ręczników. Okres, od momentu zakażenia, do wystąpienia pierwszych objawów jest zmienny i może wynosić od 2 do 11 miesięcy.
Kłykciny kończyste odbytu- objawy
Początkowe zmiany zazwyczaj pozostają niezauważone, gdyż przyjmują postać nielicznych, drobnych grudek. Mogą one szybko postępować i przybierać uszypułowaną, rozległą postać. Kłykciny kończyste rzadko powodują dolegliwości bólowe. Jednakże, brodawki zlokalizowane wewnątrz kanału odbytu, mogą powodować świąd, pieczenie oraz krwawienie podczas defekacji. Utrudnione utrzymanie właściwej higieny, spowodowane obecnością kłykcin, może przyczynić się do wtórnych stanów zapalnych. Z uwagi na powyższe objawy, kłykciny zlokalizowane w świetle odbytu, mogą być mylnie rozpoznawane jako hemoroidy.
Kłykciny kończyste odbytu- leczenie
W przypadku niewielkich zmian w okolicy odbytu, skuteczne okazać się może leczenie farmakologiczne w postaci maści i kremów. Zazwyczaj niezbędne jest jednak zastosowanie zabiegowych metod leczenia takich jak:
- łyżeczkowanie kłykcin,
- laseroterapia,
- krioterapia (zamrażanie brodawek ciekłym azotem),
- elektrokoagulacja (usunięcie zmienionych chorobowo tkanek przy pomocy prądu elektrycznego),
- tradycyjny zabieg operacyjny.
Jedną z preferowanych przez proktologów metod usuwania kłykcin kończystych jest zabieg z użyciem lasera CO2. Terapia ta cechuje się dużą precyzją oraz szybkim efektem leczenia. Umożliwia usunięcie dużych zmian oraz zlokalizowanych wewnątrz kanału odbytu. Bardzo istotnym elementem leczenia jest diagnostyka oraz leczenie zachowawcze partnerów seksualnych osoby zakażonej. Kłykciny kończyste mogą mieć charakter nawracający, gdyż nie jest możliwa całkowita eliminacja wirusa HPV z organizmu.
Czy można uniknąć rozwoju kłykcin kończystych?
Edukacja seksualna osób rozpoczynających współżycie seksualne jest niezbędna aby zmniejszyć ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową, w tym wirusem HPV typu 6 i 11, odpowiedzialnym za rozwój kłykcin kończystych. Dodatkowo zaleca się personalizację środków higieny osobistej, w postaci ręczników oraz innych przedmiotów mających kontakt z narządami płciowymi.
Kłykciny kończyste okolicy odbytu- powikłania
Zakażenie innymi onkogenicznymi typami wirusa HPV może nieść ze sobą wyższe ryzyko rozwoju nowotworów. Wówczas łagodne kłykciny kończyste mogą ulegać transformacjom genetycznym, które prowadzą do progresji, czyli zmiany charakteru nowotworu łagodnego w złośliwy. Ponadto, podobny obraz kliniczny z chorobą hemoroidalną, przyczynia się do daremnego i długotrwałego stosowania preparatów przeznaczonych do leczenia hemoroidów. Z tego powodu, zawsze należy skonsultować pojawiające się dolegliwości z proktologiem.