Jest to najczęściej spotykany rodzaj przepukliny brzusznej. Występuje dziesięciokrotnie częściej u mężczyzn. Rozróżnia się przepuklinę pachwinową skośną i prostą. Ten typ przepukliny powstaje w następstwie osłabienia tylnej ściany kanału pachwinowego i wpuklenia się do jego wnętrza worka przepuklinowego zawierającego narządy jamy brzusznej – zwykle jelita lub sieć. Przepuklina pachwinowa powstaje najczęściej po stronie prawej. Może być wrodzona lub nabyta. Nie leczona przepuklina pachwinowa może ulec uwięźnięciu – jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Przepuklina pachwinowa – objawy i dolegliwości:
- guz w pachwinie uwypuklający się głównie w pozycji stojącej,
- ból, pociąganie, pieczenie przy przemieszczaniu lub ucisku worka przepuklinowego,
- promieniujący do jądra ból przy kaszlu, napinaniu mięśni, podnoszeniu ciężarów, defekacji, długotrwałym staniu.
Leczenie operacyjne
Operacja przepukliny pachwinowej polega na plastyce tylnej ściany kanału pachwinowego. Plastyka może być wykonany z wykorzystaniem własnych tkanek powłok brzusznych (metoda Bassiniego; Shouldice) lub poprzez wszczepienie siatki polipropylenowej (metoda Lichtensteina). Plastyka kanału pachwinowego sposobem Bassiniego lub Shouldice jest zalecana głównie w chorych poniżej 40 roku życia. Powyżej 40 roku życia preferowany jest zabieg metoda Lichtensteina. Zaletą operacji sposobem Bassiniego lub Shouldice jest brak konieczności stosowania syntetycznego wszczepu. Wadą jest większe poczucie bólu po zabiegu, dłuższa rekonwalescencja i częstsze występowanie nawrotów przepukliny.
Operacja sposobem Lichtensteina pozwala znacznie zmniejszyć ból pooperacyjny, czas rekonwalescencji i częstość nawrotów przepukliny. W bardzo nielicznych przypadkach operacji przepuklin zastosowanie syntetycznego wszczepu powoduje reakcję organizmu na obce ciało i konieczność usunięcia wszczepu. Pooperacyjna częstość nawrotów pierwotnej przepukliny pachwinowej waha się od 0,2 do 10 procent.
Znieczulenie
Zabieg wykonuje się w większości przypadków w znieczuleniu miejscowym.
Pobyt w klinice:
od kilku godzin do 2 dni
Zalecenia po zabiegu
- zachęcamy do chodzenia, co znacznie przyśpiesza rekonwalescencję,
- przez pierwsze cztery tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie,
- do ciężkiej pracy fizycznej pacjent może powrócić kilka tygodni po zabiegu,
- pierwsza kontrola pooperacyjna i usuniecie szwów po 7 do 10 dniach po operacji,
- druga kontrola pooperacyjna po 4 tygodniach.
Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja:
Operacja sposobem Bassiniego lub Shouldice – 4 do12 tygodni
Operacja sposoben Lichtensteina – 1 do 3 tygodni