Starzenie skóry jest naturalnym procesem, któremu można przeciwdziałać, stosując odpowiednią pielęgnację i zachowując zdrowy styl życia. Zabiegi laserowe są najczęściej stosowane w celu odmładzania skóry, usuwania przebarwień, zmian naczyniowych, naczyniaków, łagodnych guzków oraz w epilacji.
Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych urządzeń laserowych jest laser CO2, wyposażony w dwojakiego rodzaju głowice – chirurgiczną i/lub frakcyjną. Głowica chirurgiczna służy do usuwania różnego rodzaju zmian na skórze, takich jak włókniaki, kurzajki, znamiona, brodawki łojotokowe oraz do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Głowica frakcyjna jest natomiast stosowana do odmłodzenia skóry, poprawy jej wyglądu i kondycji oraz usuwania zmarszczek, rozstępów, przebarwień i blizn. Naświetlaniu można poddać twarz, szyję, dekolt, brzuch, plecy i dłonie. Efekty są długotrwałe i widoczne już po jednej wizycie w klinice medycyny estetycznej.
Jak działa laser frakcyjny CO2?
Laser frakcyjny CO2 należy do grupy laserów ablacyjnych. Jego działanie jest związane z uszkodzeniem naskórka, w którym promień lasera „wypala” w równych odstępach malutkie dziurki. Poprzez kontrolowane, częściowe uszkodzenie skóry, dochodzi do stymulacji zachodzących w niej procesów odbudowy z tworzeniem nowych włókien kolagenowych i jej regeneracji. Dzięki temu skóra przebudowuje się, staje się gładsza, grubsza, sprężysta i bardziej napięta.
Laser frakcyjny jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych przez medycynę estetyczną w walce z objawami pogorszenia się kondycji skóry.
Wskazania do zabiegu:
- Utrata owalu twarzy, jędrności, elastyczności i grubości skóry
- Zmniejszenie rozszerzonych porów skórnych
- Redukcja zmarszczek, worków i sińców pod oczami
- Usuwanie przebarwień skórnych – o typie ostudy-melazmy, plam soczewicowatych, hormonalnych przebarwień skóry, popromiennych i pozapalnych
- Redukcja blizn: atroficznych – np. potrądzikowe i poinfekcyjne; przerosłych, jak i keloidów
- Redukcja rozstępów
- Usuwanie znamion naskórkowych i naczyniowych, ziarniniaków, naczyniaków, włókniaków oraz kępek żółtych
Przeciwskazania do zabiegu laserowego
- Ciężkie choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, przewlekłe choroby wątroby, nerek i serca, zaburzenia krzepnięcia krwi)
- Ciąża i laktacja
- Choroba nowotworowa
- Przewlekłe dermatozy (np. łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry), bielactwo
- Skóra opalona na słońcu i w solarium oraz używanie samoopalacza (należy ograniczyć narażenie na promieniowanie UV do miesiąca przed zabiegiem)
- Przyjmowanie niektórych leków takich jak: antykolagulanty, leki przeciwbólowe (z wyjątkiem paracetamolu), retinoidy (do 6 miesięcy od ich stosowania), leki fotouczulające (antybiotyki- do 2 tygodni od ich stosowania, leki antykoncepcyjne), sterydy.
- Wykonanie peelingów oraz zabiegów złuszczających skórę przed zabiegiem z użyciem lasera (do miesiąca od ich wykonania)
- Zabiegi chirurgiczne w miejscu poddanym zabiegowi laserowemu
- Aktywne infekcje skóry, w tym infekcja wirusem opryszczki (zabieg można wykonać po 2 tygodniach od wyleczenia opryszczki)
- Skłonność do tworzenia się bliznowców
Przed wykonaniem zabiegu, u każdego pacjenta, przeprowadzony jest wnikliwy wywiad medyczny oraz szczegółowe badanie lekarskie, przez osobę wykonującą zabieg.
Jak wygląda zabieg?
Od pacjenta nie wymaga się żadnego specjalnego przygotowania przed zabiegiem. Sam zabieg trwa około 30 minut i przeważnie przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu skóry lidokainą (które trwa 30-45 minut). Dzięki temu dolegliwości bólowe są zredukowane do minimum.
Zalecenia pozabiegowe dotyczące pielęgnacji skóry
- Przynajmniej przez kilka dni po zabiegu należy powstrzymać się o intensywnej aktywności fizycznej i ciężkich prac domowych, ograniczyć spożywanie alkoholu. Jeszcze dłuższy zakaz dotyczy korzystania z basenu, sauny i gorących kąpieli.
- Jeżeli po zabiegu nie możemy zostać przez kilka dni w domu to przed wyjściem obowiązkowo należy nałożyć na skórę grubą warstwę kremu ochronnego z filtrem (najlepiej SPF 50).
- Przez pierwsze 7 dni nie należy stosować innych kosmetyków, niż te zalecone przez lekarza wykonującego zabieg. Kobiety mogą nałożyć mineralny makijaż już 48 godzin po naświetlaniu.
- Należy unikać dostania się jakichkolwiek detergentów na obszar poddany zabiegowi. Przez pierwsze dni nie wolno myć włosów lub należy umyć je w taki sposób, by na leczony obszar nie dostały się detergenty
Efekt po zabiegu
Pierwsze efekty po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 są widoczne po wygojeniu się skóry, czyli już po około 7 dniach. Procesy odbudowy i regeneracji mogą natomiast trwać nawet do 6 miesięcy i dopiero po takim czasie warto ocenić ostateczny efekt zabiegu laserem frakcyjnym CO2. Czasami, aby osiągnąć lepsze rezultaty, należy wykonać więcej zabiegów (2-3 zabiegi przy odmładzaniu skóry, 5-6 zabiegów przy usuwaniu głębokich blizn). Plan i czas trwania terapii są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta.
Objawy uboczne zabiegu
- Bezpośrednią reakcją po zabiegu jest rumień i obrzęk, może pojawić się też lekkie krwawienie i wysięk
- Przejściowa wysypka, jak przy uczuleniu
- Po 2-3 dniach skóra zaczyna się złuszczać
- Reinfekcja opryszczki
- Nadkażenie bakteryjne
- Przebarwienia pozapalne