Czym jest i co oznacza krwawienie z odbytu?
Krwawienie z odbytu to stan patologiczny, który polega na obecności krwi w kale, na papierze toaletowym lub muszli klozetowej.
Hemoroidy – najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu
W okolicy odbytu występują wewnętrzne, podśluzówkowe sploty tętniczo-żylne obecne u każdego człowieka, które potocznie nazywane są hemoroidami. Z różnych przyczyn może dochodzić do ich powiększania, a następnie pękania, co skutkuje pojawieniem się krwawień z odbytu widocznych jako świeża, jasnoczerwona krew na papierze toaletowym lub na stolcu. U chorego, z powodu hemoroidów, mogą występować jednorazowe lub wielokrotne krwawienia z odbytu. Najczęściej są to lekkie krwawienia, ale zdarzają się także obfite krwawienia z odbytu, następujące w trakcie lub po oddaniu stolca, gazów, a sporadycznie mogą być one również niezależne od defekacji. Długotrwałe i obfite krwawienia z odbytu związane z nieleczonymi (lub źle leczonymi) hemoroidami bywają często przyczyną ciężkiej niedokrwistości (anemii).
Inne przyczyny krwawień z odbytu
Krew obecna w stolcu może być spowodowana zmienionymi patologicznie hemoroidami, lecz może również zwiastować inne choroby przewodu pokarmowego. Krwawienie z odbytu, wymaga zawsze przeprowadzenia dokładnej diagnostyki proktologicznej, a czasami także gastrologicznej, w celu ustalenia przyczyny krwawienia.
Obecność świeżej krwi w kale może także oznaczać:
- szczelinę odbytu, przy której najczęstszym objawem oprócz krwawienia jest bardzo silny ból podczas defekacji lub po oddaniu stolca,
- infekcyjne zapalenia jelit, dla których charakterystycznymi objawami są biegunki i krwawienia z odbytu,
- uchyłki jelita grubego, z często występującymi zaparciami i krwawieniami z odbytu,
- nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit)
- żylaki odbytu.
Obecność ciemnej krwi w stolcu (ciemny, smolisty stolec) może wynikać z:
- nadżerek lub krwawiących owrzodzeń błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- nowotworu jelita grubego,
- nieswoistej choroby zapalnej jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit) .
Co należy zrobić w przypadku krwawień z odbytu?
Zarówno lekkie jak i silne krwawienia z odbytu, zawsze są wskazaniem do niezwłocznej konsultacji lekarskiej i nie powinny być bagatelizowane. Częstym błędem popełnianym przez pacjentów jest wieloletnie (!) “leczenie”, bez współpracy z lekarzem, nawrotowych krwawień z odbytu ogólnie dostępnymi preparatami przeznaczonymi do leczenia hemoroidów. Niestety w części takich przypadków okazuje się, że przyczyna krwawień z odbytu miała całkowicie inne podłoże niż hemoroidy. Natomiast badanie i leczenie proktologiczne, w niektórych przypadkach uzupełnione diagnostyką i leczeniem gastrologicznym (kolonoskopia, gastroskopia), pozwala u większości chorych na postawienie właściwego rozpoznania i wybór optymalnego leczenia.