Czy hemoroidy można leczyć metodami nieoperacyjnymi?

Hemoroidy często stanowią wstydliwy problem. Powoduje to, że pacjenci unikają wizyty u proktologa i decydują się na domowe sposoby leczenia hemoroidów.

Jak leczyć hemoroidy? – domowe sposoby

W zasobach internetu można znaleźć wiele informacji na temat naturalnego “leczenia” hemoroidów. Domowe “leczenie” hemoroidów sposobami naturalnymi lub dostępnymi preparatami bez recepty, często doprowadza do progresji hemoroidów i ich stopnia zaawansowania. Im wyższy stopień zaawansowania hemoroidów, tym objawy stają się bardziej uporczywe, a ich przyszłe leczenie – bardziej skomplikowane.

Należy podkreślić, że hemoroidy zawsze wymagają konsultacji u proktologa. Leczenie zachowawcze stanowi strategię leczenia na wczesnym etapie choroby. Polega ono na eliminacji wtórnych przyczyn hemoroidów. Do najczęstszych wtórnych przyczyn hemoroidów należą zaparcia wynikające z braku ruchu i niewłaściwej diety opartej na żywności wysoko przetworzonej. Dlatego pierwszy etap leczenia zachowawczego polega na wdrożeniu diety bogatej w błonnik i regularnej aktywności fizycznej. Gdy zmiana stylu życia jest niewystarczająca, leczenie może być uzupełnione o leki przeciw zaparciom oraz środki zmniejszające objawy związane z hemoroidami. Niestety tego typu leczenie często bywa niewystarczające. Wówczas, najlepszym sposobem leczenia hemoroidów są zabiegowe techniki małoinwazyjne lub zabieg operacyjny.

Jakie są podstawowe techniki małoinwazyjnego leczenia hemoroidów?

Wraz z rozwojem chirurgii małoinwazyjnej, dostęp do nowoczesnych metod leczenia hemoroidów staje się coraz łatwiejszy, a ryzyko poważnych powikłań jest bardzo znikome. Częstość nawrotów hemoroidów po zabiegu zależy między innymi od wprowadzonych zmian w stylu życia oraz wybranej metody leczenia. Aktualnie stosowane są 4 główne techniki małoinwazyjnego leczenia hemoroidów.

  • Metoda Barrona tzw. Gumkowanie
  • Koagulacja niskonapięciowym prądem elektrycznym – HEMORON
  • Fototermoliza selektywna laserem
  • Skleroterapia z użyciem środków obkurczających naczynia

Powyższe zabiegowe techniki małoinwazyjne stanowią podstawę leczenia hemoroidów I, II oraz III stopnia. Ich działanie polega głownie na zmniejszaniu przepływu krwi przez hemoroidy, a więc leczą one bezpośrednią przyczynę choroby hemoroidalnej. Dodatkową zaletą jest możliwość przeprowadzenia zabiegu ambulatoryjnie w ciągu jednego dnia. Powikłania po laserowym usunięciu hemoroidów, gumkowaniu hemoroidów i innych małoinwazyjnych technikach zabiegowych są bardzo rzadkie. Po leczeniu hemoroidów I i II stopnia metodą HEMORON nie stwierdza się żadnych, istotnych powikłań. Metodę tą, chociaż jest to zabieg chirurgiczny, uważa za się za nieinwazyjną. Dla hemoroidów w IV stopniu zaawansowania, leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny.

blank

Centrum Zdrowia Szmaragdowe, ul. Jaracza 1, Szczecin

Umów się już teraz

Umów się już teraz

+48 533 410 100
(codziennie 9:00 - 19:00)

blank

Dom Lekarski, al. Piastów 30, Szczecin
(tylko dr. Lubikowski, dzień przyjęć: wtorek)

Umów się już teraz

Umów się już teraz

+48 91 421 79 26
(codziennie 9:00 - 19:00)