Jakie są typowe objawy hemoroidów?

Hemoroidy są coraz częstszą przyczyną wizyt u proktologa. Współczesny styl życia, może zwiększyć ryzyko występowania hemoroidów.

Co to są hemoroidy?

Są to sploty tętniczo-żylne znajdujące się wewnątrz kanału odbytu. U osób chorych mogą one ulegać patologicznemu powiększeniu, znacznemu przekrwieniu i zmianom zapalnym. Wówczas nazywane są hemoroidami lub guzkami krwawniczymi. Taki stan może być spowodowany, zarówno niezdrowym trybem życia jak i predyspozycjami osobniczymi. Objawy hemoroidów należą do dość uporczywych i są uzależnione od zaawansowania choroby. Wyróżniamy 4 stadia hemoroidów:
I – powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz
II – guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, lecz cofają się samoistnie
III – guzki wypadają w czasie wypróżnienia i muszą być odprowadzone ręcznie
IV – guzki utrzymują się na zewnątrz, nie zmniejszają się i ulegają zakrzepicy.

Objawy Hemoroidów

Objawy wewnętrznych hemoroidów odbytu mogą być różne u każdego pacjenta. Powiększony splot tętniczo-żylny zwany hemoroidem ma przede wszystkim tendencje do pękania. Pęknięty hemoroid powoduje pojawienie się żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym lub na stolcu. Bardzo często jest to pierwszy objaw hemoroidów. Krwawienie we wczesnym stadium jest przeważnie bezbolesne. Dodatkowo, mogą pojawiać się również takie objawy jak:

  • świąd w okolicy odbytu,
  • ból odbytu,
  • wyciek wydzieliny z odbytu,
  • pojawienie się guzowatego tworu w okolicy odbytu.

Ból pojawia się zazwyczaj, gdy w okolicy hemoroidów dojdzie do wytworzenia się stanu zapalnego, obrzęku lub gdy dojdzie do uwięźnięcia guzków krwawniczych. Pojawienie się takich objawów jak świąd i pieczenie może być również skutkiem tzw. przewlekłego wypadania hemoroidów, czyli uwypuklania się ich na zewnątrz bez możliwości samoistnego cofania się do kanału odbytu. Taki etap choroby jest charakterystyczny dla hemoroidów III stopnia.

Co należy zrobić w przypadku wystąpienia objawów hemoroidów ?

Powyższe objawy, powinny być zawsze wskazaniem do pilnej konsultacji z proktologiem. Najczęstszym błędem jest domowe leczenie hemoroidów preparatami dostępnymi na rynku bez recepty, bez wcześniejszej wizyty lekarskiej. Źle zaplanowane i nieodpowiednio dobrane leczenie może nasilić objawy hemoroidów lub doprowadzić do przeoczenia innych chorób mogących powodować podobne objawy. Z najnowszych badań wynika, że tylko u około 30 % pacjentów, którzy uważają że mają hemoroidy, zostają one potwierdzone w badaniu lekarskim. Konsultacja z proktologiem jest zatem niezbędnym i pierwszym krokiem, który powinien być wykonany w przypadku wystąpienia przedstawionych objawów. Umożliwi to dostosowanie przez lekarza optymalnego leczenia w przypadku potwierdzenia występowania hemoroidów lub ich wykluczenie i podjęcie odpowiedniej drogi diagnostycznej w celu określenia innej przyczyny występowania niepokojących objawów.

Centrum Zdrowia Szmaragdowe, ul. Jaracza 1, Szczecin

Umów się już teraz

Umów się już teraz

+48 533 410 100
(codziennie 9:00 - 19:00)