Bezbolesne, guzowate zmiany, widoczne jako wyniosłość pod skórą są wskazaniem do wizyty u lekarza. Tego typu zmiany zazwyczaj są łagodnymi rozrostami nowotworowymi lub torbielami, które nie stanowią zagrożenia dla życia, aczkolwiek stanowią istotny problem natury estetycznej. Wymagają one zawsze konsultacji lekarskiej, w celu odróżnienia zmian łagodnych od złośliwych.
Tłuszczak – co to takiego?
Tłuszczaki należą do grupy łagodnych nowotworów tkanki łącznej. Tłuszczaki najczęściej pojawiają się w okolicy barków i pleców, aczkolwiek mogą lokalizować się w każdym obszarze ciała. Zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej otoczonej torebką łącznotkankową. Zazwyczaj są to dobrze odgraniczone guzki przesuwalne względem podłoża, kształtu owalnego lub okrągłego. Z reguły są bezbolesne, natomiast w przypadku pokaźnych rozmiarów mogą one uciskać sąsiednie nerwy, powodując ból. W postawieniu diagnozy tłuszczaka przydatnym narzędziem jest badanie USG.
Tłuszczak – leczenie
Wskazaniem do usunięcia tłuszczaka jest ból, lub względy estetyczne. Chirurgiczne wypreparowanie i usunięcie całej zmiany wraz z torebką, w znieczuleniu miejscowym, jest najczęściej stosowaną metodą leczenia, po której pozostaje niewielka blizna.
Czym jest i jak wygląda kaszak?
Gruczoły łojowe skóry mogą ulegać zaczopowaniu, co uniemożliwia odprowadzanie z nich łoju. Nagromadzony łój wraz ze złuszczonym naskórkiem tworzy torbiel, zwaną kaszakiem. Kaszaki bardzo często lokalizują się w obrębie mieszków włosowych, dlatego najczęściej występują na skórze bogatej we włosy. Zazwyczaj są to bezbolesne, miękkie guzy, przesuwalne względem podłoża. Kaszaki stanowią przede wszystkim problem kosmetyczny.
Rozpoznanie oraz usuwanie kaszaka
Początkowo, gdy rozmiary są niewielkie, kaszaki przypominają zmiany trądzikowe. Wyciskanie takiej zmiany niesie ze sobą spore ryzyko nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego, dlatego nie należy dopuszczać się próby wyciskania kaszaka lub zmian trądzikowych. Rozpoznanie kaszaka, dokonuje lekarz. W razie wątpliwości, badanie USG lub tomografia komputerowa pomagają ustalić rozpoznanie końcowe. Złotym standartem usuwania kaszaków jest chirurgiczne wycięcie zmiany, wraz z otaczającą torebką. Zabieg trwa do kilkudziesięciu minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W razie potrzeby zakładane są szwy. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Mniejsze zmiany mogą być usuwane za pomocą lasera chirurgicznego CO2 lub ciekłego azotu.
Włókniaki na skórze
Włókniaki, podobnie jak kaszaki, to nowotwory tkanki łącznej o charakterze łagodnym. Są to niewielkich rozmiarów uszypułowane wyrostki skórne. Są bezbolesne i mogą charakteryzować się mnogim występowaniem. Do postawienie diagnozy nie są potrzebne dodatkowe badania. Usuwane są głównie ze względów estetycznych. Usuwanie włókniaków polega na chirurgicznym wycięciu w znieczuleniu miejscowym lub za pomocą chirurgicznego lasera CO2, czy ciekłego azotu.
Czy należy obawiać się opisanych zmian?
Po ustaleniu wstępnej diagnozy przez lekarza i kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego, wycięte zmiany przekazywane są do badania histopatologicznego w celu weryfikacji diagnozy i potwierdzenia łagodnego charakteru zmian. Ekspertyza potwierdzająca łagodny charakter zmiany nie wymaga dalszego postępowania medycznego. Alternatywne sposoby usuwania zmian, które proponuje medycyna estetyczna opierają się na wykorzystaniu laseroterapii, czy ciekłego azotu. Ograniczeniem takich zabiegów jest brak możliwości histopatologicznej oceny zmiany. Natomiast plusem tych metod jest zazwyczaj brak lub bardzo niewielka blizna. Niestety, bez względu na przedstawiony sposób leczenia tłuszczaków, kaszaków oraz włókniaków istnieje ryzyko nawrotu choroby.