Toksyna botulinowa (botox) w leczeniu szczeliny odbytu

Toksyna botulinowa kojarzona jest zazwyczaj jako preparat wykorzystywany w medycynie estetycznej. Z uwagi na mechanizm działania toksyny, stała się również skutecznym środkiem w walce z przewlekłymi szczelinami odbytu, które nie odpowiadają na leczenie farmakologiczne.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest biologiczną toksyną produkowaną przez bakterie Clostridium Botulinum. Związek ten hamuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Powoduje to zablokowanie przewodnictwa między nerwem, a mięśniem. Fakt ten wykorzystywany jest w leczeniu przewlekłej szczeliny odbytu, której przyczyną jest patologiczny, stały skurcz zwieracza wewnętrznego odbytu. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej do tego mięśnia, uniemożliwia jego kurczenie się. Dochodzi wówczas do obniżenia ciśnienia wewnątrz kanału odbytu. Zapewnia to optymalne warunki, w których dochodzi do przywrócenia prawidłowego ukrwienia błony śluzowej odbytu. Dzięki temu, uszkodzenia w obrębie błony śluzowej odbytu ulegają wygojeniu, co prowadzi do wyleczenia szczeliny odbytu.

Leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową – przebieg zabiegu

Pacjent nie wymaga szczególnego przygotowania przed zabiegiem. Leczenie szczeliny odbytu botoksem polega na trzykrotnym ostrzyknięciu mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu. Ostrzykiwanie oraz towarzyszący temu niewielki dyskomfort związany z nakłuciem trwa około 30 sekund. Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Aktualny koszt ostrzykiwania botoksem szczeliny odbytu można sprawdzić w Cenniku. Stosunkowo wysoka cena zabiegu podyktowana jest głównie wysokim kosztem toksyny botulinowej.

Jakie są korzyści leczenia przewlekłej szczeliny odbytu za pomocą toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa jest skuteczną, alternatywną metodą terapeutyczną dla operacyjnego leczenia przewlekłych szczelin odbytu. Dzięki dobremu efektowi terapeutycznemu, iniekcje toksyną botulinową zwiększają szansę na wyleczenie szczeliny bez operacji. Ponadto, leczenie szczeliny odbytu botoksem pozbawione jest istotnych powikłań, w odróżnieniu do leczenia operacyjnego, które obarczone jest pewnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Leczenie operacyjne związane jest z okresem rekonwalescencji, który trwa zwykle około 2 tygodnie. Iniekcje toksyny botulinowej związane są natomiast z minimalnym dyskomfortem. Pacjent od razu po zabiegu może powrócić do codziennej aktywności.

Należy jednak pamiętać, że pomimo iniekcji toksyny botulinowej, u części pacjentów z przewlekłą szczeliną odbytu (około 40%) będzie ostatecznie konieczne leczenie operacyjne.

blank

Centrum Zdrowia Szmaragdowe, ul. Jaracza 1, Szczecin

Umów się już teraz

Umów się już teraz

+48 533 410 100
(codziennie 9:00 - 19:00)

blank

Dom Lekarski, al. Piastów 30, Szczecin
(tylko dr. Lubikowski, dzień przyjęć: wtorek)

Umów się już teraz

Umów się już teraz

+48 91 421 79 26
(codziennie 9:00 - 19:00)