Przepuklina mosznowa jest odmianą przepukliny pachwinowej skośnej. Powstaje zwykle w następstwie długotrwałej choroby. W wyniku powiększania się worka przepuklinowego dochodzi do przemieszczenia się go wraz z zawartością do moszny. Przepukliny mosznowe są mogą osiągać duże rozmiary. Worek przepuklinowy może zawierać znaczną część narządów jamy brzusznej, zwykle jelito cienkie po stronie prawej lub jelito grube po stronie lewej.
Przepuklina mosznowa – objawy i dolegliwości:
- duży guz w pachwinie i mosznie, rzadko ulegający cofnięciu się w pozycji leżącej,
- ból, pociąganie, pieczenie przy przemieszczaniu lub ucisku worka przepuklinowego,
- promieniujący do jądra ból przy kaszlu, napinaniu mięśni, podnoszeniu ciężarów, defekacji, długotrwałym staniu.
Leczenie operacyjne
Operacje przepukliny mosznowej nie różni się od operacji przepukliny pachwinowej. Ze względu na duże rozmiary przepukliny mosznowej zabieg charakteryzuje się większym bólem pooperacyjnym i dłuższym okresem rekonwalescencji w stosunku do przepukliny pachwinowej.
Znieczulenie
Znieczulenie miejscowe lub przewodowe (“lędźwiowe”, zwykle podpajęczynówkowe).
Pobyt w klinice:
od kilku godzin do 3 dni
Zalecenia po zabiegu
zachęcamy do chodzenia, co znacznie przyśpiesza rekonwalescencję,przez pierwsze cztery tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie,do ciężkiej pracy fizycznej pacjent może powrócić kilka tygodni po zabiegu.pierwsza kontrola pooperacyjna i usuniecie szwów po 7 do 10 dniach po operacji,druga kontrola pooperacyjna po 4 tygodniach.
Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja:
Operacja sposobem Bassiniego lub Shouldice – 4 do 12 tygodni
Operacja sposobem Lichtensteina – 1 do 3 tygodni