Hemoroidy są najczęstszą przyczyną objawów występujących w okolicy okołoodbytniczej. Jednym z powikłań choroby hemoroidalnej, które dotyczą hemoroidów zewnętrznych (zwanych żylakami odbytu) jest zakrzepica żylnych splotów przyodbytowych. Ryzyko wystąpienia zakrzepu jest większe u osób, które rezygnują z leczenia hemoroidów lub leczą je nieprawidłowo oraz u osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej. Zakrzep w żylnym splocie przyodobytowym, jest ostrym stanem, wymagającym pilnej interwencji proktologa.
Zakrzep w żylnym splocie przyodbytowym – przyczyny
Powstawanie zakrzepów w obrębie hemoroidów zewnętrznych, polega na patologicznym wykrzepianiu krwi wewnątrz światła naczyń żylnych splotu zewnętrznego odbytu. Do najważniejszych czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów należą:
- zwolniony przepływ krwi, spowodowany uciskiem żyły (np. wskutek: długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej, zaparć, trudności w wypróżnianiu lub ekspozycji na niską temperaturę, która powoduje obkurczenie naczyń żylnych),
- uszkodzenie ściany naczyń krwionośnych,
- nadkrzepliwość (trombofilie wrodzone i nabyte),
- przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
- wiek >50 lat (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem),
- niewydolność krążenia,
- nadciśnienie układu żył wrotnych spowodowane chorobami wątroby,
- hormonalna terapia zastępcza, doustne środki antykoncepcyjne, ciąża,
- czynna choroba nowotworowa,
- niewystarczające nawodnienie organizmu,
- unieruchomienie.
Jakie są objawy zakrzepicy okołoodbytowej?
Dodatkowo, zauważalny jest sinoczerwony guzek, którego dotyk potęguje dolegliwości bólowe. Wystąpienie objawów może być poprzedzone znacznym wysiłkiem lub długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Silne objawy bólowe występują zwykle przez kilka dni, a zakrzep wchłania się w ciągu 2 do 6 tygodni.
Krwistek odbytu – leczenie
Zaopatrzenie zakrzepu w splocie przyodbytowym polega zazwyczaj na nacięciu guzka wraz z ewakuacją zakrzepu, będącego przyczyną dolegliwości bólowych. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub bez. Decyzja o zastosowaniu znieczulenia podejmowana jest na podstawie konsultacji między pacjentem, a proktologiem. Zabieg przynosi natychmiastowe wycofanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. W okresie pooperacyjnym zaleca się stosowanie diety bogatobłonnikowej. W przypadku zaparć należy stosować laktulozę. Bardzo ważne jest, aby zachować prawidłową higienę okolicy poddanej zabiegowi do czasu wygojenia rany, w celu uniknięcia potencjalnego rozwoju zakażenia. U około 40% osób poddanych zabiegowi, powstaje fałd anodermy, jako pozostałość hemoroidu, w którym wystąpił zakrzep. Istotne znaczenie ma także leczenie farmakologiczne zakrzepu, który nie został nacięty w ciągu pierwszych dwóch dni po jego powstaniu. Stosuje się wtedy leki zawierające enzymy ułatwiające rozpuszczenie się i wchłonięcie zakrzepu. Ich skuteczność pozwala uzyskać dobry efekt terapeutyczny u większości pacjentów w ciągu 2 – 3 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Najskuteczniejszą metodą minimalizowania ryzyka incydentów zakrzepicy w splocie żył przyodbytowych jest leczenie choroby podstawowej oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak:
- długotrwałe utrzymywanie pozycji siedzącej,
- ekspozycja na niskie temperatury,
- palenie papierosów,
- otyłość,
- brak odpowiedniego nawodnienia organizmu.